Fighter
Drama. 14/12-2007
90 min. Farve. DVD

Beskrivelse
Aicha går i gymnasiet, og hun skal være læge, siger hendes far. Men Aicha vil hellere bruge tiden på kampsport end på lektier. Hun trodser forældrenes forbud og begynder at træne professionelt i en Kung Fu klub, hvor hun møder Emil. De forelsker sig i hinanden, men Aichas tyrkiske baggrund kommer imellem dem. Livets spilleregler er ikke så enkle som kampsportens, og Aichas valg får store konsekvenser, ikke bare for hende selv, men for hele hendes familie. (Kilde: DFI)
 


Medvirkende:
Semra TuranAicha
Cyron Bjørn MelvilleEmil
Xian GaoKung Fu Mesteren
Nima NabipourAli - Aichas bror
Molly Blixt EgelindSofie - Aichas veninde
Behruz BanissiOmar
Sadi TekeliogluAichas far
Ertugrul YilinMeemeth
Özlem SaglanmakJamin
Frank ThielStudievejleder
Trine AppelKaratetræner
Ida DwingerSofies mor
Sofie Topp-DuusSofie's ven
Denize KarabudaAichas mor
Yüksel IsikJasmins far
Nevin RasmussenJasmins mor
Mira Sarah AltshulFadime
Annevig Schelde EbbeMaja
Sunny CagaraNinja
Long QiangNinja
Ying SongNinja
Hanning HøeghNinja
Fiona Z. BallesheimSofies lillesøster
Amalie LindegårdSofies veninde
Sara Line Møller OlsenSofies veninde
Ramezan ArslanMeemeths ven
Cihan CobanMeemeths ven
Mojtaba Omid HamedaniMeemeths ven
Elif AhmedovskaJasmins veninde
Per Vohlert UchidaGradueringsdommer
Davood K. BanissiGradueringsdommer

Kredits:
InstruktionNatasha Arthy
ManuskriptNatasha Arthy
MusikSaqib Hassan
MusikFrithjof Toksvig
IdeNatasha Arthy
Still fotografJens Juncker-Jensen
TonemesterHåkon Garpestad
TonemesterMorten Green
ProduktionLeonore Skousen
ProduktionLina Bach Christensen
Make-upHenrik Steen
KlipKasper Leick
KoreografiSigne Fabricius
KoreografiNiclas Bendixen
FotografSebastian Winterø
BelysningsmesterJens Bo Poulsen
BelysningsmesterJacob Østergaard
BelysningsmesterMartin Lerche
ProduktionsselskabNimbus Film
Instruktion assistentEmil Øigaard
Instruktion assistentSigne Birkegaard Pedersen
Instruktion assistentRasmus Bøgh Hansen
Instruktion assistentNiels Christian Linde
Instruktion assistentMary Soan
Fotograf assistentDaniel Parmo
Fotograf assistentNiels A. Hansen
ScriptAnna Idman
UdlejningFilmFolket
Kostume assistentTrine Garde Finnich
Kostume assistentLone Hermann
Klip assistentEmil Tralov
Produktions assistentStine Marie Møller Nielsen
Rekvisitør assistentSebastien Bacquaert
Rekvisitør assistentAnna L. Stiegnitz
Rekvisitør assistentChristian Hansen IV
Rekvisitør assistentAnna Stiengnitz von Ehrenfels
Rekvisitør assistentThor Andreas Rasmussen
IndspilningslederKenneth Egholm
Make-up assistentChristina Dahlin
Make-up assistentXenia Kristina Thit Jæger
Make-up assistentLouise Hauberg Lohmann
Make-up assistentSofie Jørgensen
SetrekvisitørLi Garpenfeldt
SetrekvisitørMathias Holmgren Hassing
Suppl. fotografAske Voss
Suppl. fotografFranz Alexander Borde
GripMagnus Ohmsen
RunnerFreja Sofie Kirk
RunnerEmil Skrædderdal
RunnerDaniel William Nielsen
RunnerPeter Brønderslev
RunnerTue Czajkowski
RunnerClaus Jacobsen II
RunnerMarie Ortving Westh
RunnerAnders Lindholm
BoomKim Dalum
Line producerNanna Nikali
ProduktionskoordinatorLouise Janniche
Lokation scoutNiels Okking
Lokation managerChristoffer Harding
StatistkoordinatorHenrik Bergqvist
StatistkoordinatorKenneth Egholm
StatistkoordinatorClaus Jakobsen
StatistkoordinatorAndrea Vergara
Clapper/loaderLars Krogsgaard
Clapper/loaderEmil Mikkelsen
Manuskript konsulentAnna Idman
Executive ProducerBirgitte Hald
Executive ProducerBo Ehrhardt
PostproduktionskoordinatorMia Bang Stenberg
Grip-assistentBo 'Bowie' Craner
LyddesignHans Møller
Visuelle effekt (VFX)Lillan Gahlin
Visuelle effekt (VFX)Michael Holm
Visuelle effekt (VFX)Patrick O'Casey
Visuelle effekt (VFX)Sam Bassett
Visuelle effekt (VFX)Rasmus Lange
Visuelle effekt (VFX)Thomas Dyg
MusikkonsulentJanus Køster-Rasmussen
FoleyJulien Naudin
KonsulentRushy Rasheed
KonsulentBirgül Ergin
KonsulentManu Sareen
KonsulentSami El Shimy
KonsulentMikael Olsen
KonsulentTrine Breum
FiltersætterMichael Nielsen
Klippe konsulentPer Fly
Klippe konsulentMorten Giese
ProduktionschefGitte Wahl Folmann
BelyserMartin Riello
BelyserJens Lund Larsen
Produktions designPeter de Neergaard
CastingTine Sætter-Lassen
CastingPernille Lembcke
CastingFadime Turan
CastingLena Paaske
CastingCasper Steffensen
CastingAnja Philip
On-lineChristian Schwanenflügel
On-lineTobias Bach Hansen
ProducerJohnny Andersen
Producer assistentFriederike Richter
Producer assistentHelle Tyllesen
Producer assistentMette Heide Sørensen
Producer assistentJacob Jarek
Stunt koordinator assistentMika Huisman
Lokation assistentJanus Schumacher
KostumierStine Terp
Foley editorAnne Jensen II
Belyser assistentGabriel Stefan
Belyser assistentTorben Brent Wenneberg
Belyser assistentUffe Truust
Belyser assistentLasse Arendal Knudsen
Belyser assistentMagnus Kristian Hansen
Belyser assistentMorten Boserup
Belyser assistentTue Bengtsson
Belyser assistentJacob Møller
Belyser assistentAlex Henrik Suhr
Camera operatorMalte Udsen
ChefrekvisitørThomas Bremer
Boom operatorJonas Langkilde
Boom operatorMorten Bak Jensen
Boom operatorChristian H. Lund
Boom operatorKim Dalum
MedforfatterRasmus Heisterberg
MedforfatterNikolaj Arcel
Stunt-performerOmar Carrion
ChefkostumierSusie Bjørnvad
Visual effects supervisorAlexander Marthin
Stunt doubleSong Ying
Stunt doubleAndrew Lister
Stunt doubleRieko Hata
Stunt doubleLauren Kim
Stunt doublePhillippa Anderson
LydklipperEddie Simonsen
PåklæderMathias Holmgren Hassing
Skuespiller-CoachSarah Boberg
PostproduktionssupervisorMette Høst Hansen
StoryboardSune Elskær
Trailer klipSimon Borch Christiansen
ColoristThomas Therchilsen
Personlig assistentMette Heide Sørensen
UdskydningAndreas Schou Andersen
Teknisk chefIvan Schmidt
TolkJeppe Zhang Andersen
TolkLi Møller
TolkSine Tyler
TolkEsma Yildiz
Statist assistentDenise Michelle Hansen
Lokation scout - præproduktionMartin Bagger
Produktions assistent - præproduktionCarsten Sparwath
Produktions assistent - præproduktionIben Snebang
Fotograf - præproduktionKasper Tuxen Andersen
Daglige printThomas Caspersen
Daglige printPer Sidor
Klip - præproduktionPeter Brandt
Klip - postproduktionSara Reither
Klip - postproduktionNicolaj Monberg
Klip - postproduktionBenjamin Binderup
Adr editorIda Hilario Jønsson
ArriskanningThomas Højmark
ArriskanningHelle Hansen
Wire-specialistHu Qiang
Wire-specialistLong Qiang
Wire-assistentTao Jiang
WireYue Ma
WirePai-Sen Wang
Wire-riggerJuha Pursiainen
Wire-riggerEsa Muittari
TrænerassistentPeter Lundgren
TrænerassistentOmar Carrion
KampsportskoreografXian Gao
Koreograf researchDeborah Bayer Marlow
Martial art trainerSøren Anthony
Martial art trainerAllan Killer
Martial art trainerAngela Gao

Filmen har sidst været vist på TV:
29/5-2013 på DR 3   klik for at se flere
15/8-2012 på TV1000 Nordic
14/8-2012 på TV1000 Nordic
14/8-2012 på TV1000 Nordic
3/8-2012 på TV1000 Nordic
2/8-2012 på TV1000 Nordic
2/8-2012 på TV1000 Nordic
26/7-2012 på TV1000 Nordic
25/7-2012 på TV1000 Nordic
9/7-2012 på TV1000 Nordic
8/7-2012 på TV1000 Nordic
8/7-2012 på TV1000 Nordic
28/6-2012 på TV1000 Nordic
28/6-2012 på TV1000 Nordic
27/6-2012 på TV1000 Nordic
16/6-2012 på TV1000 Nordic
15/6-2012 på TV1000 Nordic
15/5-2012 på TV1000 Nordic
14/5-2012 på TV1000 Nordic
4/5-2012 på TV1000 Nordic
3/5-2012 på TV1000 Nordic
3/5-2012 på TV1000 Nordic
29/4-2012 på TV1000
12/4-2012 på TV1000 Nordic
11/4-2012 på TV1000 Nordic
28/3-2012 på TV1000 Nordic
27/3-2012 på TV1000 Nordic
15/2-2012 på TV1000 Nordic
15/2-2012 på TV1000 Nordic
15/2-2012 på TV1000 Nordic
24/1-2012 på TV1000 Nordic
23/1-2012 på TV1000 Nordic
23/1-2012 på TV1000 Nordic
29/12-2011 på TV1000 Nordic
28/12-2011 på TV1000 Nordic
28/12-2011 på TV1000 Nordic
22/11-2011 på TV1000 Nordic
22/11-2011 på TV1000 Nordic
5/11-2011 på TV1000 Nordic
4/11-2011 på TV1000 Nordic
4/11-2011 på TV1000 Nordic
18/10-2011 på TV1000 Nordic
17/10-2011 på TV1000 Nordic
17/10-2011 på TV1000 Nordic
24/9-2011 på TV1000 Nordic
24/9-2011 på TV1000 Nordic
10/9-2011 på TV1000 Nordic
9/9-2011 på TV1000 Nordic
9/9-2011 på TV1000 Nordic