Den bedste mand
Drama. 15/6-2017
98 min. Farve. DVD

Beskrivelse
DEN BEDSTE MAND er historien om den legendariske danske bokser Jørgen ”Gamle” Hansen og hans kone Hanne. Da vi møder Jørgen i slutningen af 1970’erne, har de fleste dømt ham færdig i boksning. Han er bange for at gå i ringen, hans krop er slidt, og banken truer med at tage huset fra ham og hans familie. Kun én ting holder sammen på det hele. Hans elskede Hanne – manager og kone i ét. Men da Hanne beslutter, at familien Hansen skal lægge hus til promoter Mogens Palles nye afrikanske boksehåb Ayub Kalule, spirer et uventet venskab, og takket været sin nye ven og sparringspartner begynder Jørgen langsomt at genvinde troen på sig selv. Og da han stik mod alle odds tilbydes en EM-titelkamp mod den frygtindgydende englænder Dave ”Boy” Green, der kan redde både karrieren og familiens hjem, må han se sin største fjende i øjnene én gang for alle: En panisk rædsel for at bokse…

Kilde: Nordisk Film
 

Filmen kan købes hos gucca, klik her for at se prisen.

Medvirkende:
Mikkel Boe FølsgaardJørgen 'Gamle' Hansen
Lene Maria ChristensenHanne Hansen, Jørgens kone
Søren MallingMogens Palle
Arnold OcengAyub Kalule
Kristian FjordBjarne
Benjamin KitterBørge
Mikkel Sønderskov Drewes KnudsenSøren
Livia Maria BeguHelle
Ari Alexander Tronbjerg AndersenPreben
Morten HebsgaardHenning
Marie AskehaveLis
Kristian Høgh JeppesenKommentator
Martin GreisSvend Gehrs
Damir ZlibarReferee
Thomas Guldberg MadsenMorten Møller
Charlotte MunksgaardSælger i pelsbutik
Enock M. PoulsenMike Everett
Durim OracaBilly Waith
Henrik BirchStemme
Ida SkriverStemme
Ellen Kyndi SerupStemme
Theo Barklem Biggs Dave ´Boy´Green
Andrew JeffersMickey Duff
Mikkel Becker HilgartBankassistent
Luka Petrusic Ung læge
Berit Kamara Kalules kone
Elly Mutio Kiti Mwachiru Kalules datter
Darko Janes Ring announcer
Mladen Cutura Kollega
Robert Spanic TV-journalist
Nikola Kerkez Journalist
Peter Friisnæs Opmåler
Stjepan Bacurin Billy Waiths træner
Emmanuel Bessong Mike Everetts træner
Boris Katalinic Kurt Hombach
Josip Bacurin Kurt Hombachs træner
Zvonimir FranjicDave 'Boy' Greens træner
Goran LukacevicDave 'Boy' Greens entourage
Emanuel Djolo Dave 'Boy' Greens entourage
Naim RamajDommer
Vedran Djerek Ringside dommer
Dragutin BuncicBoksetræner
Borna Katalinic Bokser i sparring
Dominik Kolar Bokser
Tomislav Pranjic Bokser
Arian Zenuni Bokser
Benjamin Sambolec Bokser
Luka Lanta Bruno Arcari
Lars Topp ThomsenJørgens far
Sigurd Frederik Ulriksen Lille Jørgen

Kredits:
InstruktionMikkel Serup
ManuskriptMikkel Serup
ManuskriptSøren Felbo
ManuskriptLinn-Jeanethe Kyed
MusikAtli Örvarsson
Still fotografNikola Predovic
Still fotografRolf Konow
TonemesterIvica Slivaric
TonemesterHans Christian Kock
TonemesterClaus Lynge
ProduktionslederMirna Kapetanovic
Make-upIvana Pralija
ScenografiSøren Schwarzberg
KlipAndri Steinn
KlipMartin Schade
BelysningsmesterNoah Lynnerup
BelysningsmesterZdenko Bilandzija
ProduktionsselskabNimbus Film
Instruktion assistentNino Nikšic
Instruktion assistentBruno Stampalija
Instruktion assistentIda Øversveen Gabrielsen
Instruktion assistentVid Spindler
Fotograf assistentAndreas Clemens Krohn
RekvisitørCasper Nilsson
RekvisitørMarijo Simic
RekvisitørJesper Hyllested
ScriptAnne-Marie Ubbe
ScriptGoranka Greif-Soro
UdlejningNordisk Film A/S
Kostume assistentNevena Caklovic
Kostume assistentEmilie Bøge Dresler
Produktions assistentJakov Matija Kapetanovic
Produktions assistentKasper Lykke Schultz
Produktions assistentCecilie Dyhr Jensen
Specielle effekterBranko Repalust
Rekvisitør assistentSilja Cohn Jeppesen
StuntmanRok Cvetkov
Make-up assistentSpela Busic
Make-up assistentMarija Vrdoljak
Make-up assistentKarla Lazic Medved
Make-up assistentAndreja Dubnjakovic
Make-up assistentMartina Mamic
DirigentAtli Örvarsson
SetrekvisitørMarko Roginic
GripPetar Jerkic
GripRobert Cukoic-Gljiva
2nd-unit fotografFredrik Sundbye
MusikoptagelseKristján Edelstein
Line producerKaren Baumbach
ProduktionskoordinatorSøren Frimodt Møller
ProduktionskoordinatorKristina Lovric
ProduktionskoordinatorMirna Kapetanovic
Lokation managerTomislav Peleski
Lokation managerLennart Storgaard
Clapper/loaderBruno Gracin
Clapper/loaderKristoffer Høyer
Clapper/loaderMarin Marsic
Manuskript konsulentLars Sund Duus
Manuskript konsulentVibeke Muasya
Executive ProducerBirgitte Hald
Executive ProducerBo Ehrhardt
StatistcastingTommy Duus
LyddesignClaus Lynge
LyddesignHans Christian Kock
MusikkonsulentJean-Pierre Arquié
2nd-unit fotograf-assistentChristian Parker
VideoassistentDario Matic
VideoassistentEma Giunio
KostumedesignerManon Rasmussen
Makeup-designerTina Jesenkovic
ParykkerRuzica Miller
Klippe konsulentJanus Billeskov Jansen
BelyserKasper Mønster
BelyserTrpimir Krejacic
CastingIgor Sestric
CastingTanja Grunwald
CastingStine Brüel
CastingLissy Holm
CastingVibeke Muasya
CastingIgor Sestric-Staki
Casting assistentArijana Genc
ProducerLea Løbger
Producer assistentMette Matthiessen
Producer assistentJasmine Hermann Naghizadeh
Producer assistentIda Skriver
Producer assistentKathrine Kastholm Vimpel
Producer assistentJanne Nygaard
Co-producerIgor A. Nola
Co-producerLilja Ósk Snorradóttir
Lokation assistentJeppe Rasmussen
Lokation assistentPetar Lisjak
KostumierAna Toto
KostumierZdenka Novosel
Foley editorHans Christian Arnt Torp
Focus pullerMario Vargovic
Focus pullerDamir Kudin
Belyser assistentNiclas Fusager
Belyser assistentMarko Voljevac
Belyser assistentJeton Peci
Belyser assistentDario Bjelobradic
Camera operatorSilvio Jesenkovic
ChefrekvisitørThomas Karlsen
KoordinatorKarl Águst Guddmundsson
StylistMirna Curak
StylistIva Gaurina
TiteldesignGabriella Motola
Boom operatorKresimir Rodic
Art director assistentTena Krajacic
BørnecastingTommy Duus
Musik mixSteve McLaughlin
ChefkostumierKatja Sunjic Kudin
Special effect-makeupThomas Foldberg
SFX-supervisorJón Már Gunnarsson
VFX-supervisorJón Már Gunnarsson
Art directorIvica Trpcic
CheffotografAdam Wallensten
PostproduktionssupervisorLina Wichmann
Tone assistent - postproduktionRune Kristiansen
Tone assistent - postproduktionSteen Bondrop
ColoristEggert Baldvinsson
Stunt stand-inEnock M. Poulsen
Stunt stand-inLauritz Hansen II
Garderobe assistentKarmen Perkovic Sinoucic
Garderobe assistentAlena Orovic
Bag om filmen optagelserDorthe Arve Olsen
Bag om filmen optagelserJess Bang
OrkestreringJulian Kershaw
2nd-unit produktions assistentEsther Nissen
Foley - optagelseMartin Saabye Andersen
CompositingJón Már Gunnarsson
ProjektkoordinatorLiv Lynge
RiggerMatija Benc
RiggerDarko Lovric
RiggerFilip Beatovic
RiggerFranjo Penava
UdviklingsproducerBo Ehrhardt
UdviklingsproducerMikkel Jersin
VFX-assistentGabriella Motola
Dialekt coachMichael Ejstrup
Set dresserIva Rodic Novak
Produktionsdesign assistentSara Lillie Gornitzka
Setrekvisitør assistentIgor Roginic
Stunt koreografKimmo Rajala
ArrangementClaudio Olachea
Foley artistMartin Langenbach
DITDejan Boskovic
Key gripJosip Siladi
Key gripChristian Brøndum
Set dresser assistentElvis Lasovic
BoksecoachLucas Pakzad
BoksecoachMarcus Flemming

Priser:
Bodil til Søren Malling for Bedste mandlige birolle  (2018)