Drengene fra Sankt Petri
Modstandsfilm. 11/10-1991
106 min. Farve. DVD

Beskrivelse
Citat: Danmark er besat af Tyskerne. Et folk har bøjet nakken og lever nu modstandsløst side om side med nazisterne. Den danske regering opfordrer til forståelse og samarbejde. Citat slut. Sensommeren 1942: En flok gymnasieelever, med pastor Blastrups (Bent Mejlding) 2 sønner Lars (Thomas Villum Jensen) og Gunnar (Morten Buch Jørgensen) som hovedpersoner, har en klub, som holder til på kirkens loft. I ritualet for optagelse i gruppen, spiller kirkens store lysekrone en vis rolle. Gruppen består desuden af Søren Brinck (Christian Grønvall), Oluf "Luffe" Juhl (Karl Bille), Anders (Søren Hytholm Jensen) og Åge (Joachim Knop). I en øde forladt pavillon i skoven støder Gunnar og Lars på Otto Hvidmann (Nikolaj Lie Kaas). Trods baggrundsforskellen mellem ham og de andre af klubbens medlemmer, bliver han, på anbefaling af Lars, optaget i klubben. Otto har i pavillonen et mindre arsenal af skydevåben. Under et indbrud på tyskernes flyveplads, overhælder Otto en barak indvendig med brandbar væske og antænder den, hvilket, i første omgang, ryster de andre. Hvad der begyndte som drengestreger, ser nu ud til at blive barsk virkelighed for drengene. På deres tilholdssted begynder fremtiden nu at tage form. Otto ved, hvor de kan få fat i nogle maskinpistoler. Det er dog en forhindring, at der er 2 vagter der skal elimineres. Gruppen kan ikke blive enig, så Otto bryder ind i pumpehuset og stjæler forskellige håndvåben. Det er på et hængende hår, at han ikke bliver opdaget. Lars overrasker en dag 2 Tyske soldater i at belure pigernes baderum på skolen. Han flyver i hovedet på dem, men inkasserer en gevaldig omgang klø. Lars er forelsket i en af pigerne, Irene (Xenia LachNielsen), hun trøster ham bagefter og synes at han er en helt. Mange episoder med besættelsesmagten og de danske overløbere gør, at tanken om rigtig modstand opstår. Gruppen bryder en godsvogn op. Her stjæler de sprængstof. De opdages, og for første gang kommer de i ildkamp. Det lykkedes dem at undslippe. Under flugten støder de ind i en tysk soldat. Hvad gør de nu ? Han vil kunne genkende dem ved en senere konfrontation. Skal de likvidere soldaten ? Her tager Otto over. Resolut låser han ham inde i et skab. Oplevelsen har med et slag modnet drengene. Næste dag dukker tyskerne op på skolen, sammen med en dansk nazist (Morten Surballe). Med dem er den tyske soldat. Han skal udpege drengene, som trængte ind på forbudt område. Men ham som blev skånet dagen før, skåner nu drengene. Otto bliver afhentet til forhør. Gruppen venter spændt på, hvad der vil ske, men Otto klarer frisag. Pastor Balstrup finder en pistol og tager en alvorlig samtale med sin søn Gunnar. Han afkræver ham et løfte om, at han ikke er indblandet i noget farligt. Det vil Gunnar ikke gi' ham. Ottos mor (Solbjørg Højfeldt) dyrker omgang med tyskerne, hvilket piner Otto meget. Gruppens første sabotage udfører de efter en fest på skolen. De vil sprænge et tog i luften. Deres anstrengelse ser ud til at mislykkedes, men i sidste øjeblik eksploderer sprængstoffet og eksplosionen er overvældende. De bliver opdaget, og det kommer til skududveksling. Under tumulterne bliver gruppen spredt for alle vinde, men undslipper. Lars søger skjul hos Irene, men bliver arresteret, da han forlader hende. Det bevirker, at gruppen trævles op og bliver arresteret. Politimesteren (Bjørn Watt-Boolsen) møder op på skolen næste dag, og bekendtgør tyskernes utilfredshed over drengenes adfærd. Det bliver for meget for kammeraterne. De begynder at synge "I Danmark er jeg født". Selv lærerne lader sig rive med af stemningen. Otto, som er den eneste der er undsluppet, kan på afstand betragte, hvordan kammeraterne føres bort til et tysk fængsel. Citat: Det var fængslingen af en gruppe drenge i Ålborg (Churchillgruppen) i 1942, der for alvor satte gang i den danske modstandsbevægelse.
 

Filmen kan købes hos gucca, klik her for at se prisen.

Medvirkende:
Tomas Villum JensenLars Balstrup
Morten Buch JørgensenGunnar Balstrup
Bent MejdingPastor Balstrup - deres far
Helle Merete SørensenDeres mor
Nikolaj Lie KaasOtto Hvidmann
Christian GrønvallSøren Brinck
Karl Miller BilleOluf 'Luffe' Juhl
Søren Hytholm JensenAnders
Joachim KnopÅge
Xenia Lach-NielsenIrene
Ida NepperGerda Balstrup
Philip ZandénRosenheim - organist
Solbjørg HøjfeldtOttos mor
Tilde Maja FrederiksenOttos lillesøster
Amalie Ihle AlstrupOttos lillesøster
Sofie WandrupBitten Hvidmann
Morten SuurballeDansk civil politikommisær
Egon MadsenCivilbetjent
Thomas RaskCivilbetjent
Erik WedersøeVasby - rektor
Steen SpringborgIb Junkersen - lærer
Bjørn Watt BoolsenPolitimester
Baard OweFængselsbetjent
Jon Bang CarlsenBetjent ved fangetransport
Søren BagerBetjent ved fangetransport
Niels Anders ThornOrkesterleder
Joachim UhlitzschSabotageofficer
Jens KnospeUng tysk soldat
Michael LindvadTysk officer
Kim JanssonTysk officer
Bo LøvetandTysk officer
Wikarski FriedemannTysk officer
Ingo WoesnerTysk soldat
Tomas LinzTysk soldat
Eckehart AtzrodtTysk soldat
Pernille HøjmarkFeltmadras
Laura DrasbækGymnasiepige
Michael FriisFærgemand
Birgit HenriksenMusiklærerinde
Ken VedsegaardGymnasieelev
Jesper Gredeli JensenGymnasieelev
Marie IngerslevSyngende pige
Thomas MiltonGymnasieelev
Steffen KamppGymnasieelev
Morten Kjær IIGymnasieelev
Johan BrønstedGymnasieelev
Teis DammGymnasieelev
Flemming LaybournGymnasieelev
Kasper BeknesGymnasieelev
Henrik Hallberg NielsenGymnasieelev
Nanna Reinholdt HansenGymnasieelev
Tobias JacobyGymnasieelev
Ernest Holm SvendsenGymnasieelev
Troels Fløe Pedersen Gymnasieelev
Karen TimmermannGymnasieelev
Line V. AndersenGymnasieelev
Anne Sofie SvanekierGymnasieelev
Camilla DahlgreenGymnasieelev
Nina GregersenGymnasieelev
Signe GeislerGymnasieelev
Camilla Pyndt RasmussenGymnasieelev
Thomas Flyttov NielsenGymnasieelev
Nanna TrierGymnasieelev
Lotte BorgwardtGymnasieelev
Sara Kjærgaard RasmussenGymnasieelev
Anne Hove SørensenGymnasieelev
Mulle Signe NielsenGymnasieelev
Tanja StellaGymnasieelev
Andrea FrederiksenGymnasieelev
Lisa Lach-NielsenGymnasieelev
Nynne SchwartzGymnasieelev
Sigrid JonssonGymnasieelev
Line BorgwardtGymnasieelev
Jael Christine OlesenGymnasieelev
Ditte Andersen Gymnasieelev
Charlotte Hartmann PetersenGymnasieelev
Louise StensgårdGymnasieelev
Kristian IblerGymnasieelev
Helle Schoubye Gymnasieelev
Tobias GrundtvigGymnasieelev
Lars Peter KlarGymnasieelev
Billie KoppelGymnasieelev
Marie Trolle LarsenGymnasieelev
Louise Lundberg ClaesenGymnasieelev
Mikkel P. WagnerGymnasieelev
Christine UlrichGymnasieelev
Charlotte BödcherGymnasieelev
Svend SjölGymnasieelev
Børge SamuelsenGymnasieelev
Torben SamuelsenGymnasieelev

Kredits:
InstruktionSøren Kragh-Jacobsen
ManuskriptBjarne Reuter
ManuskriptSøren Kragh-Jacobsen
MusikJacob Groth
DekorationerKrzysztof Gajewski
Still fotografOle Kragh-Jacobsen
KopiJohan Ankerstjerne A/S
KostumerHanna Wiklendt
KostumerManon Rasmussen
TonemesterStig Sparre-Ulrich
TonemesterPer Streit Jensen
TonemesterMichael Dela
TonemesterHenrik Langkilde
TonemesterMartin Saabye Andersen
TonemesterLars Lund
TonemesterMorten Bøttzauw
ProduktionslederAndrzej Stachecki
ProduktionslederIb Tardini
ProduktionslederJens Arnoldus
ProduktionBent Fabricius-Bjerre
Make-upDennis Knudsen
Make-upLiliana Gajewska
ScenografiAndrzej Waltenberger
ScenografiLars Nielsen
KlipLeif Axel Kjeldsen
FotografDan Laustsen
BelysningsmesterMichael Sørensen
ProduktionsselskabMetronome Productions A/S
ProduktionsselskabWacek Film
Tone assistentMorten Holm
Instruktion assistentMarianne Moritzen
Instruktion assistentMarek Piestrak
Instruktion assistentErik Algreen
Fotograf assistentJens Schlosser
Fotograf assistentStefan Kurzyp
Fotograf assistentEigil Jacobsen
RekvisitørTine Hieronymus Nielsen
RekvisitørRoman Zuberek
RekvisitørKim Scott Sutherland
RekvisitørRené Clausen
ScriptAnnemarie Aaes
ScenemesterRobert Feluch
UdlejningWarner og Metronome
Kostume assistentTeresa Tutak
Kostume assistentAniela Gubalska
Kostume assistentMargrethe Rasmussen
Klip assistentKaren Margrethe Nielsen
AtelierDet Danske Filmstudie
Produktions assistentAnna Skowronska
Produktions assistentIrena Kowalewska
Produktions assistentMarianne Jul Hansen
Produktions assistentAgata Piszczorowicz
Specielle effekterSlawomir Maslanka
PRLis Lund
Dialog bearbejdelseWido Schlichting
IndspilningslederDorota Niewdana
Make-up assistentErik Schiødt
Make-up assistentTine Buch
Make-up assistentSusan Salling
Make-up assistentGrethe Holleufer
Make-up assistentMonika Pomianowska
Make-up assistentAnne Cathrine Sauerberg
Musik (solist)Berit Hessing
Musik (solist)Erica Södersteen
Musik (solist)Johannes Søe Hansen
Musik (solist)Peter Halaburt
Musik (solist)Hans Ulrik
Stunt koordinatorWaclaw Wisniowski
Stunt koordinatorMartin Spang Olsen
GripThomas Kristensen
GripRoman Poczapski
Tone mixPer Meinertsen
TrailerKristian Levring
RunnerEwa Kulinska
RunnerSøren Schou
BoomJenni Glasdam
Manuskript konsulentJørn O. Jensen
LydeffekterJulien Naudin
PraktikantJenni Glasdam
Visuelle effekt (VFX)Ove Nyholm
MusikkonsulentOle Arnfred
MusikkonsulentOle Bo
LoaderCarsten Jandorf
LoaderMads Thomsen
LoaderOle Kragh-Jacobsen
FiltersætterMichael Nielsen
Scenografi assistentPrzemyslaw Kowalski
Scenografi assistentBogdan Zajaczkowski
Indspilningsleder assistentAnna Skowronska
SteadyCamGiovanni Gebbia
SteadyCamMarc Koninckx
BelyserJerzy Lisatowicz
BelyserGrzegorz Siekanski
BelyserJacob Marlow
BelyserGrzegorz Siodlak
BelyserMichael Wils
BelyserPiotr Skraba
BelyserStefan Kmiec
BelyserIreneusz Kisielewicz
BelyserJacek Szpinko
BelyserMieczyslaw Rychta
Casting assistentMaria Bendixen
Casting assistentAgnieszka Bandola
Casting assistentJette Stigsen
DramaturgKirsten Bonnén Rask
ProducerMads Egmont Christensen
Producer assistentHedda Craner
ChefrekvisitørAnders Engelbrecht
GlasmaleriMichael Kvium
Tonemester - trailerNiels Arnt Torp
Art director assistentEdmund Siekierski
Art director assistentPrzemyslaw Kowalski
Art director assistentBogdan Zajaczkowski
MalerJohn Wexøe
Negativ klipMargit Jensen
RekvisitørrunnerJesper Lorents
MusikteknikerJørgen Knub
KostumepraktikantPia Fasting
KostumepraktikantHanne Beier Sørensen
KostumepraktikantLitta Soneila Sohi
Produktions aspirantEsben Halding
Lys-runnerNicolaj Christensen
Lys-runnerJohn Tranholm
Lys-runnerChristian Grønvall
Construction managerEdmund Siekierski
Kostume assistanceMalou Listoft
Kostume assistanceMerete Engbæk
Kostume assistanceBente Ranning
Kostume assistanceOle Kofoed
Kostume assistanceBirthe Qualmann
Casting instruktørJette Termann
Trailer assistentKenneth Kainz
DialogkoordinatorWido Schlichting
CheftonemesterMorten Degnbol

Lokationer:
Fruebjerg i Grib Skov
Ourø-færgen
Sankt Petri Kirke

Priser:
Bodil til Nikolaj Lie Kaas for Bedste mandlige birolle  (1992)

Filmen har sidst været vist på TV:
30/5-2015 på DR K   klik for at se flere
5/5-2015 på DR K
31/7-2010 på TV2