Europa
Drama. 16/8-1991
113 min. Farve. DVD

Beskrivelse
Dramaet udspiller sig i Tyskland efter sammenbruddet i 1945. Til det totalt ødelagte land ankommer amerikaneren Leo Kessler (Jean-Marc Barr), hvis forældre var tyskere. Hans onkel har skaffet ham arbejde ved jernbanerne. På togrejser gennem landet bliver han vidne til opløsningen. Han møder Katharina (Barbara Sukowa). Hun er datter af jernbaneselskabets direktør, som er tvunget til at samarbejde med de allierede, men begår selvmord. Katharina er i høj grad interesseret i Leo. Det viser sig imidlertid, at hun har tilknytning til de såkaldte varulve, en gruppe fanatiske nazister, der gennemfører terroraktioner mod de allieredes besættelsestropper og bl.a. bruger små børn ved aktionerne. Da Leo og Katharina bliver gift, vil varulvegruppens leder Siggy (Henning Jensen) presse Leo til at hjælpe med en sabotageaktion. (Kilde: SDF)
 


Medvirkende:
Jean-Marc BarrLeo Kessler
Barbara SukowaKatharina Hartmann
Udo KierLarry, Katharinas bror
Ernst Hugo JäregårdLarrys onkel
Eddie ConstantineOberst Harris
Jørgen ReenbergMax
Erik MørkKatolsk præst
Henning JensenSiggy
Leif MagnussonLæge
Vera GebuhrDepotassistent
Else PetersenGammel assistent
Dietrich KuhlbrodtJernbaneinspektør
Anne Werner ThomsenFru Ravenstein
Holger PerfortHr. Ravenstein
Baard OweMand med papirer
Lars von TrierKorthåret jøde
Cæcilia Holbek TrierTjenestepige hos Hartmann
Janos HerskoJødisk mand
Claus FlygareFar til attentatbørn
Erno MüllerSeifert
Benny PoulsenStieleman
Hardy RafnMand i morgenkåbe
Peter HaugstrupPiccolo
Michael SimpsonAmerikansk soldat
Jon LedinAmerikansk soldat
Jesper BirchOberst Harris' oppasser
Ben ZimetGammel mand
Thadee LokcinskiGammel mand
TalilaJødisk kone
Max von SydowFortæller

Kredits:
InstruktionLars von Trier
ManuskriptNiels Vørsel
ManuskriptLars von Trier
MusikBernard Hermann
MusikBilly Strayhorn
MusikJoachim Holbek
Still fotografRolf Konow
KostumerManon Rasmussen
TonemesterThomas Krag
TonemesterMichal Zarebski
TonemesterElzbieta Hetman
ProduktionslederWieslawa Borecka
ProduktionslederLene Nielsen
DrejebogLars von Trier
DrejebogTómas Gislason
Make-upJolanta Pruszynska
Make-upIsabelle De Araujo
Make-upSanne Gravfort
Make-upDennis Knudsen
KlipHervé Schneid
FotografJean-Paul Meurisse
FotografEdward Klosinski
FotografJacek Stachlewski
BelysningsmesterZbigniew Szczutkowski
BelysningsmesterRoman Taborski
BelysningsmesterIreneusz Kisielewicz
BelysningsmesterHenryk Wingert
BelysningsmesterMiroslaw Raczycki
BelysningsmesterPiotr Kryska
BelysningsmesterKozysztof Koperski
BelysningsmesterJacek Szpinko
BelysningsmesterSøren Sørensen
BelysningsmesterAndrzej Gierak
BelysningsmesterMarek Modzelewski
BelysningsmesterPawel Pasek-Paczkowski
BelysningsmesterZenon Urbaniak
ProduktionsselskabObel Film
ProduktionsselskabTele Film
ProduktionsselskabNordisk Film A/S
ProduktionsselskabGérard Mital Productions
Tone assistentMads Ljungdahl
Instruktion assistentEgon Haase
Instruktion assistentElizabeth Frey Harne
Instruktion assistentTom Hedegaard
Instruktion assistentJanusz Petelski
Instruktion assistentAli Rizvi
Instruktion assistentElzbieta Sikorska
Fotograf assistentJean-Yves Poulain
Fotograf assistentJesper Find
Fotograf assistentTadeusz Obuchowitz
Fotograf assistentTomasz Habrewicz
RekvisitørBogdan Piotrowski
RekvisitørSøren Gam Henriksen
RekvisitørKazimierz Stys
RekvisitørEmil Kostecki
RekvisitørPeter Grant
ScriptLinda Daae
ScriptBarbara Wysocka
UdlejningPathé-Nordisk
Lys assistentJørgen Johansson
Lys assistentJan Andersen
Kostume assistentHanna Golebiowska
Kostume assistentOle Kofoed
Kostume assistentHelena Tarnacka
Kostume assistentAnna Rychlik
Kostume assistentMalgorzata Zduleczny
Kostume assistentMalou Listoft
Klip assistentUrszula Lesiak
Produktions assistentMarek Sienkiewicz
Produktions assistentZdzislaw Sajuk
Produktions assistentBoleslaw Borowicz
Produktions assistentJozef Jarosz
Produktions assistentEwa Borek
Produktions assistentIsabelle Arcay
Produktions assistentLisbet Matz
Produktions assistentMonica Steenberg
Specielle effekterZdzislaw Chrzaszcz
Specielle effekterHummer Høimark
Specielle effekterKaj Grönberg
Specielle effekterPawl Grzelak
Rekvisitør assistentSimone Grau
PRAnnie Zinclep
PRSimona Benzaken
PRAgnes Chabot
PRChristel Hammer
StuntmanKim Sørensen
Make-up assistentJoanna Gutowska
DirigentJoachim Holbek
ProduktionssupervisorPhilippe Guez
ProduktionssupervisorLars Kolvig
GripJakob Bonfils
GripStanislaw Kolenda
EftersynkroniseringChristina Kops
EftersynkroniseringLars Skovgaard
MusikproducerSøren Wolff
Tone mixPer Meinertsen
RunnerJulian Jencquel
BoomJohn Nielsen II
BoomPhilippe Fabbri
ProduktionskoordinatorDominique Decesz
ProduktionskoordinatorDominique Szimer
ProduktionskoordinatorBirgitte Hald
StatistkoordinatorMarie Louise Hedegaard
StatistkoordinatorAnnette Grunnet
Clapper/loaderBo Bendtsen
Executive ProducerFrancois Duplat
Executive ProducerPatrick Godeau
Executive ProducerGunnar Obel
Executive ProducerGérard Mital
Grip-assistentSøren Schou
LyddesignPer Streit Jensen
FoleyNalle Hansen
FoleyJulien Naudin
2nd-unit instruktionTómas Gislason
UndervandsfotografMike Valentine
BelyserThomas Neivelt
Produktions designAnndrzej Borecki
Produktions designHenning Bahs
CastingRie Hedegaard
ProducerBo Christensen
ProducerPeter Aalbæk Jensen
Produktions design assistentGitte Zehngraff
Produktions design assistentKrzysztof Ruta
Produktions design assistentRobert Czsak
Historisk konsulentKarl Christian Lammers
Arrangeret musikkenKim Helweg
Tone - optagelsePierre Excoffier
DubbingHenrik Garnov
Audio samplingChristian Skeel
Boom operatorPhilippe Fabbri
Boom operatorJohn Nielsen II
MalerJohn Wexøe
FinansieringskonsulentPhilippe Bober
FinansieringskonsulentErik Crone
MusikkoordinatorKjeld Wennick (Jan og Kjeld)
MusikkoordinatorClaes Cornelius
Special effect-makeupMorten Jacobsen
CheffotografHenning Bendtsen
Optiske effekterJan-Erik Sandberg
DialogkonsulentHeike Löfler
DialogkonsulentChristine Martin
StoryboardFinn Skovgaard
Color timingMichael Nielsen
2nd-unit produktionslederThomas Heinesen
Danse supervisorBritt Bendixen
Casting konsulentRoman Bremont
Casting konsulentJoyce Cazle
Casting konsulentIlsa Kes
ProduktionssekretærHanne Krebs
Undervandsfotograf assistentAngus McFarlane
FX RecodingNalle Hansen
ForprojekteringPaul Witz
ProjekteringsplanlægningJacob Thuesen
Legal servicesMichael C. Havemann

Priser:
Bodil for Bedste danske film  (1992)

Filmen har sidst været vist på TV:
3/5-2012 på TV1000 Nordic   klik for at se flere
30/8-2007 på TV1000 Nordic
16/1-2005 på Kanal 5