Carmen Curlers
14. Unique selling point
2023


Medvirkende:
Morten Hee AndersenAxel Byvang
Maria RossingBirthe Windfeld
Josefin AsplundMiss Johansson
Nicolai JørgensenFrans
Mille Hoffmeyer LehfeldtVita
Christian TafdrupPoul
Lars RantheJørgen
Peter ZandersenMark Vallø
Fanny BornedalKathrine
Lane LindEnkefrue Mosholt
Sofie TorpLis
Stine Schrøder JensenFru Mundelin
Louis Næss-SchmidtSvend
Vida SjørslevIda
Kaya Toft LoholtKirsten
Anders NyborgMandlig journalist
Maria Esther LemvighViola
Karoline HammMarianne
Paw HenriksenBo
Morten BrovnKaj
Mathilde Eusebius Olhoff-JakobsenElin
Joakim Lind Graae TranbergMr. Clarke
Jarl ForsmanThøger
Nina Terese RaskAnnie
Jette SøndergaardEllen
Christiane Gjellerup KochDr. Gottfredsen
Clara Mølsted-YlönenElse
Jakob Højlev JørgensenJohannes
Lykke ScheuerFru Mikkelsen
Troels ThorsenHenry
Peder Thomas PedersenJohn Torpe

Kredits:
InstruktionJosefine Kirkeskov Nielsen
ManuskriptAndreas Garfield
ManuskriptAnna Bro
ManuskriptMette Heeno
MusikJesper Mechlenburg
Still fotografTine Harden
TonemesterMartin Saabye Andersen
ProduktionslederJanni Schou Thomsen
ProduktionslederJonas Frandsen
Make-upMaria Hall
Make-upTina Helmark
Make-upMaria Kai
Make-upErik Schiødt
Make-upAnette Baymler Madsen
Make-upDitte Madsen
Make-upDitte Madsen
Make-upAnne Cathrine Sauerberg
KlipEsben Bay Grundsøe
KoreografiAnja Gaardbo
FotografJonas Berlin
BelysningsmesterJoe McCrae
ProduktionsselskabDanmarks Radio
Instruktion assistentKatja Prudinsky
Fotograf assistentBertil Rosenkrands Mathiesen
Fotograf assistentErik Hertel
Fotograf assistentLinda Laage S Olsen
RekvisitørKarl Emil Hammerager
RekvisitørMathilde Roikjer Rasmussen
RekvisitørChristian Visborg
RekvisitørStine Elmholt
ScriptDitte My Hyttel Christensen
ScenemesterChristian Plenge Henriksen
Kostume assistentFreja Fabricius Pedersen
Klip assistentSara Bruun
Klip assistentTine Rønde Jensen
Klip assistentJonas Krüger
ProducentMaja Dyekjær
Produktions assistentAlexander Nyholm
Produktions assistentAlexander Dahl
Specielle effekterLars Kolding Andersen
StuntmanJacob Sebastian Malm Carlsen
IndspilningslederJesper Grüner
Regissør assistentMille Møller Christensen
SetrekvisitørClara Braae
GripRune Wedel-Heinen
RunnerLasse Carlseng
RunnerHannah Sandager Hansen
RunnerNina Farahani
RunnerDaniel Lyhne
BoomDan Isager Nielsen
BoomLars Gerrild
Line producerKristine Marie Ermler
ProduktionskoordinatorFreja Bredahl Genborg
ProduktionskoordinatorCamilla Hagen Albrechtsen
Lokation managerJan Martinsen
StatistkoordinatorChristian Schrold
Executive ProducerStinna Lassen
PostproduktionskoordinatorGlennie Pettersson
GrafikStig Pedersen
LyddesignAndreas Holtti
KostumedesignerRebecca Richmond
BelyserMartin Jönsson
BelyserWilliam Laustsen
Produktions designKnirke Madelung
CastingAnja Philip
PostproduktionslederTrine Martin
Producer assistentBjørk Koitzsch
Produktions design assistentMagenta Formigli Jespersen
Produktions design assistentTine Lylloff
ColorgraderNorman Nisbet
Historisk konsulentCharlotte Lønstrup
Lokation assistentRobert Castle
KostumierJoan Evald
KostumierMette Meinicke
KostumierNathalie Holt Olsen
KostumierMads Nikolaj Elley Jacobsen
Foley editorNiels Arild Nielsen
Belyser assistentMads Frølich
Belyser assistentKristian Sandmark
Belyser assistentPhilip Sacht
Belyser assistentKatrine Thejl
ChefrekvisitørAndreas Feldfos Bargmann
KoordinatorSascha Kempinski
KoordinatorCamilla Bendix
KoordinatorMiriam Schön Raagaard
StorylineMette Heeno
StorylineAndreas Garfield
StorylineAnna Bro
StorylineLine Mørkeby
FiktionschefHenriette Marienlund
Resumé klipperMette Lybæk Isager
Resumé klipperHenrik Vincent Thiesen
PostproducerIben Westi
PostproducerTine Højgaard Nielsen
TitelsekvensWilliam Reynish
Musik supervisorMikkel Maltha
Musik supervisorCecilie Karpinski
Visual effects supervisorEsben Syberg
Manus-supervisorVinca Wiedemann
Art directorHeidi Plugge
Grafisk designLine Dahlström
ByggelederJens Rasmussen II
ByggelederEmil Gary
StoryboardSune Elskær
SkrædderNinna Hensel
Trailer klipMette Lybæk Isager
Trailer klipHenrik Vincent Thiesen
OnlineDavid Frederik Nielsen
Lead-compositingDann Sandgreen
ConformingRasmus Toft
Plakat artworkThomas Howalt
Plakat artworkDanni Riddertoft
RedaktionDavid Brorson Fich
MasteringDavid Frederik Nielsen
ProjektlederJannik Lagermand
BørnepasserAlma Marie Lyck Agger
Foley artistTorben Greve
DITJesper Edvardsen
DITBo Juul Pedersen
DITCarl Emil Schepelern
MalerlederLisbet Clemmensen