Anna Pihl
4. Hund på bagsædet
2006 DVD

Beskrivelse
Anna Pihl og KGB sendes ud til en herreløs hund i en bus. Anna får fanget hunden og finder ud af, hvor ejeren bor. De afleverer hunden til ejeren, men Anna opdager, at han mishandler hunden, og vil have den med igen. Han flipper fuldstændigt ud, de tager ham med på stationen, men efter et par timer i detentionen bliver han løsladt.
Efterfølgende bringer EkstraBladet historien om politibetjenten, der fanger en herreløs hund, og derfor er dagens helt – desværre kommer den på forsiden, fordi politiet ikke gør noget for at hjælpe den stakkels mishandlede hund.
Pihl og KGB bliver beordret til at køre hunden på internat. På vejen skal Anna lige forbi Mikkels børnehave, da det er hans fødselsdag, og han har glemt de slikposer, han skal dele ud, derhjemme. Imens Anna vil aflevere slikket, vil KGB lufte hunden – den løber fra ham og angriber børnehavens kanin. Mikkel vil redde kaninen, og hunden vil derfor kaste sig over Mikkel – KGB skyder resolut hunden, og Anna kaster sig af taknemmelighed om halsen på ham.
I privatlivet prøver Anna Pihl på at forliges med tanken om faderens nye kæreste. Martins ex-kæreste dukker op hjemme hos Anna, og fortæller at han er lystløgner, og også KGB dukker op en sen nattetime…


Medvirkende:
Charlotte MunckAnna Pihl - Politibetjent
Iben HjejleMikala - Anna's nærmeste kollega
Paw HenriksenKim G. Blomberg - betjent
Tammi ØstEva - vicekriminalkommisær
Henrik BirchOle - Vagthavende
Claes BangMartin - betjent
William Hagedorn RasmussenMikkel - Anna's søn
Peter MygindJan - Anna's udlejer
Kurt RavnHenning - Anna's far
Lisbeth WulffKaren - betjent
Charlotte Juuleb journalist
Peter Hesse OvergaardPolitiinspektør
Laura DrasbækLaura
Kasper LeisnerPeter
Tobias JohannessenButikstyv
Morten KirkskovPsykolog
Frank ThielMads - Anna's storebror
Maria StokholmBenedikte
Karoline MunksnæsSigne
Lin Kun WuBuschauffør
Stanislav SevcikRene Frandsen

Kredits:
InstruktionCarsten Myllerup
ManuskriptAdam Price
MusikLars Daniel Terkelsen
Still fotografThomas Marott
Still fotografPer Arnesen
TonemesterJonas Langkilde
TonemesterBobby Hess
ProduktionslederLouise Grosell
Make-upSofie de Mylius
KlipMogens Hagedorn Christiansen
FotografPhilippe Kress
BelysningsmesterOtto Stenov
BelysningsmesterMogens Otte
ProduktionsselskabCosmo Film
Tone assistentMorten Bak Jensen
Tone assistentRasmus Damsgaard
Instruktion assistentMogens Hagedorn Christiansen
Fotograf assistentBastian Schiøtt
ScriptAnna-Liisa Putkinen
Kostume assistentPernille Frydensberg
Kostume assistentSara Mau
Klip assistentLiv Lynge
Rekvisitør assistentAnja Clifford Worm
Rekvisitør assistentMads Jørgensen
Rekvisitør assistentMorten Rosenmeier
IndspilningslederPeter Hingebjerg
SetrekvisitørVicki Møllgaard
Stunt koordinatorStig Günther
Stunt koordinatorDennis Albrethsen
GripMichael Kort Kristensen
2nd-unit fotografRasmus Heise
2nd-unit fotografLars Reinholdt
2nd-unit fotografSebastian Winterø
RunnerDerek Zacho
RunnerMorten Elkjær
RunnerThomas Løj Christensen
Line producerTina Winholt
ProduktionskoordinatorThomas Ryvald-Christensen
Lokation managerLars Valentin
StatistkoordinatorMette Kjærgaard
Post-koordinatorChristina Isabel Emdrup
Clapper/loaderKasper Bylov
Executive ProducerTomas Hostrup-Larsen
Executive ProducerRasmus Thorsen
Grip-assistentAndreas Winding
Post production supervisorChristine Ekstrand
Scenografi assistentNanna Bjerre
SteadyCamKristian Appel
BelyserMorten Nyboe
BelyserMorten Kildegaard
Produktions designCamilla Bjørnvad
CastingAnja Philip
ProducerBo Mortensen
Producer assistentJesper H. Jensen
Producer assistentElisabeth Victoria Poulsen
Statistkoordinator assistentJenny Lund Madsen
ColorgraderAndreas Birch Eriksen
Lokation assistentLennart Storgaard
KostumierAnne-Dorthe Eskildsen
TV2-redaktørCamilla Hammerich
Belyser assistentJanus Hajslund
Belyser assistentBenno Bodnia
Belyser assistentAlex Almbjerg
ChefrekvisitørKarsten Holst
ChefrekvisitørFrantz Dahl
HovedforfatterAdam Price
Juridisk assistanceAnja Kempinski
MalerKjeld Jørgensen II
Musik editorNicolai Linck
ChefsminkørCharlotte Laustsen
ChefkostumierLouize Nissen
Visual effects supervisorThomas Dyg
Tonemester - postproduktionAsser Borgen
Tonemester - postproduktionSøren Bjerregaard
Art directorKlavs Ferdinand
Art directorClaus Møllebro
DekorationsmalerChristine Bechameil
DekorationsmalerLiselotte Møller
DekorationsmalerMolly Kyhl
Logo designKristjan Olesen
Colorgrader assistentAnders Svarrer Østerlind
IntroklipMorten Egholm
ManusredaktørCarsten Rudolf