Ørnens øje
Familiefilm. 21/3-1997
91 min. Farve. DVDVHS

Beskrivelse
Eventyrfilm om venskabet mellem kongesønnen Valdemar og køkkendrengen Aske, der sammen kastes ud i farefulde situationer, da de opdager, at en gruppe stormænd har i sinde at forstøde Valdemars far fra tronen. (Kilde: DFI)
 


Medvirkende:
Nijas Ørnbak-FjeldmoseValdemar - kongesøn
Lasse BaunkildeAske - køkkendreng
Lars LohmannKongen
Björn GranathBiskop Eskil
Bjørn FlobergThorsten "Den Enøjede" Vinge
Rasmus HaxenMorten Trefinger
Kristian HalkenGert Fredløs
Maj Bockhahn BjerregaardSigne
Baard OweBroder Sune
Hardy RafnBroder Gammaticus
Torbjørn Hartvig HummelGrev Albert
Asger ReherMikkelsen - Stormand
Folmer RubækStormand
Steen Stig LommerStormand
Lasse LunderskovKusk
Lars KnutzonKøkkenmester
Gyrd LöfquistBorgvagt
Hugo Øster BendtzenBorgvagt
Frank Lundsgård GundersenBorgvagt
Peter RygaardBondetamp
Lise SchrøderSildekone
Benny HansenFangevogter
Jens Basse DamVæbner
Claus GervingKongesoldat
Kim JanssonStridsmand
Jacque LauritsenMunk
Frans KannikMunk
Niels-Henrik SørensenMunk
Ole ErnstFortæller
Erik Wedersøe"Den enøjedes" stemme

Kredits:
InstruktionPeter Flinth
ManuskriptNikolaj Scherfig
MusikSøren Hyldgaard
Still fotografLars Høgsted
KopiJohan Ankerstjerne A/S
KopiFilmTeknik A/S
KostumerManon Rasmussen
TonemesterMorten Degnbol
TonemesterStig Sparre-Ulrich
ProduktionslederMouns Overgaard
ProduktionslederTina Winholt
DrejebogPeter Flinth
DrejebogNikolaj Scherfig
ScenografiKim Fridbjørg-Lauritsen
KlipMorten Giese
FotografEric Kress
BelysningsmesterMichael Wils
ProduktionsselskabMetronome Productions A/S
ProduktionsselskabVictoria Film
Tone assistentLars Lund
Instruktion assistentRikke Møller
Instruktion assistentPeter Bækkel
Instruktion assistentMikkel Nørgaard
Fotograf assistentClaus Rosenløv
RekvisitørJacob Wirth Carlsen
RekvisitørJesper Lorents
ScriptLillian Rype Fokdal
UdlejningWarner og Metronome
Kostume assistentAnne-Dorthe Eskildsen
Klip assistentChristin Illeborg
AtelierRisby Studierne
Produktions assistentMif Damgaard
Produktions assistentHedda Craner
Specielle effekterLars Kolding Andersen
Specielle effekterHummer Høimark
Rekvisitør assistentSune Saabye
StuntmanMichael Colding
StuntmanPeter Jørgensen
SetrekvisitørTine Hieronymus Nielsen
Suppl. fotografSøren Berthelin
Suppl. fotografJan Richter-Friis
Stunt koordinatorStig Günther
GripMark Mavrinac
2nd-unit fotografAnthony Dod Mantle
2nd-unit fotografBjörn Blixt
2nd-unit fotografHenrik Jongdahl
RunnerAnne Blohm Rudbæk
RunnerJeppe Handwerk
RunnerHenrik Helsgaun
Line producerLars Hermann
ProduktionskoordinatorAnita Wales Søderberg
Lokation managerJohnny Nielsen II
Clapper/loaderBastian Schiøtt
Manuskript konsulentChristian Mørk
Manuskript konsulentLars Sund Duus
Manuskript konsulentBo Hr. Hansen
Executive ProducerMads Egmont Christensen
Executive ProducerOle Søndberg
Steadicam-operatørBengt Widell
Steadicam-operatørJens Maasbøl
Tonemester efterarbejdeJenni Glasdam
Tonemester efterarbejdeHenrik Garnov
Tonemester efterarbejdeGideon Cullum
Tonemester efterarbejdeNiels Arnt Torp
Tonemester efterarbejdeNiels Arild Nielsen
2nd-unit fotograf-assistentAllan O Lückow
2nd-unit fotograf-assistentMorten Søborg
2nd-unit fotograf-assistentMichael Rosenløv Jensen
2nd-unit fotograf-assistentHenrik Bohn Ipsen
2nd-unit fotograf-assistentDaniel Parmo
2nd-unit instruktionBirger Larsen
GeräuschGadou Naudin
GeräuschJulien Naudin
KonsulentSanne Glæsel
KonsulentMarianne Christensen
FiltersætterMichael Nielsen
BelyserJan Michael Jensen
BelyserEmil Sparre-Ulrich
Produktions designNiels Sejer Pedersen
CastingTine Sætter-Lassen
CastingRikke Møller
ProducerThomas Lydholm
Producer assistentBirgit Olsen
Historisk konsulentJørgen Helstrup
Arrangeret musikkenWilliam Motzing
Arrangeret musikkenSøren Hyldgaard
Co-producerLars Blomgren
Belyser assistentMartin Lerche
SyerskeLouise Jølver
SyerskeKarina Bech
ChefrekvisitørSøren Gam Henriksen
KoordinatorCharlotte Buch
Specielle rekvisitterJoakim Zacho Weylandt
Tonemester - trailerNino Jacobsen
MalerKaare Hedal
BørnecastingTine Sætter-Lassen
2nd-unit belysningsmesterThomas Neivelt
ChefsminkørElisabeth Bukkehave
Special effect-makeupMorten Jacobsen
Produktions design konsulentJack T. Collis
Set runnerPer Meyer Johansen
2nd-unit tonemesterNiels Arild Nielsen
2nd-unit tonemesterGideon Cullum
2nd-unit tonemesterMorten Bøttzauw
HestekoordinatorHenrik Køier Andersen
Negativ klipHelle Hansen
ByggelederMichael Dolin
StoryboardLars Horneman
Trailer klipNiklas Hansen
SkulptørRikke Raben
Teknisk tegnerGudrún Sigrídur Haraldsdóttir
Kostume praktikantLouize Nissen
2nd-unit gripHenry E. Williams
2nd-unit make-upDorte Jacobsen
2nd-unit make-upTheo Mayes
2nd-unit make-upCamilla Marslew
2nd-unit instruktion assistentMikkel Nørgaard
ScanningRené Agtved
Efter historie afBjarne O. Henriksen
UdviklingsproducerMichael Haslund-Christensen
TegnerGudrun S. Haraldsdottir
2nd-unit grip-assistentOle Kristian Krogstad
BørnepasserThomas Neumann
MedhjælpSøren Lund
MedhjælpAndy Westergaard
MedhjælpJonas Alexander Arnby
Ørne koordinatorGerry Cott
ØrnetrænerCampbell Murn
ØrnetrænerStephen Eales
ModulbyggerGudrun S. Haraldsdottir

Lokationer:
Frilandsmuseet, Sorgenfri

Filmen har sidst været vist på TV:
30/12-2013 på TV2 FILM   klik for at se flere
23/12-2013 på TV2 FILM
13/12-2013 på TV2 FILM
1/12-2013 på TV2 FILM
30/12-2007 på TV2 ZULU
22/12-2007 på TV 2
4/1-2004 på TV 2